Jak zwiększyć widoczność w sieci i zdobyć więcej klientów?

Sprawdź, jak dopasowana strategia SEO i budowa bloga pozycjonuje witrynę w sieci. W ten sposób zwiększysz widoczność fraz kluczowych w TOP 10 i zyskasz więcej klientów. Wyjaśnię, jak zbudować bloga od podstaw. Skąd brać tematy, jak dobrać słowa kluczowe, gdzie ich szukać. Dowiesz się także, jak sprawdzać statystyki i jak zachęcić do komentowania artykułów.

W obecnych czasach prowadzenie bloga jest nie tylko formą ekspresji, ale również potężnym narzędziem do budowania marki i przyciągania klientów. To tu kryje się tajemnica sukcesu SEO i wcale nie chodzi wyłącznie o umiejscowienie fraz kluczowych.

Jednym z najważniejszych elementów efektywnego bloga jest pozycjonowanie serwisu domowego. Dlaczego? Odpowiednio zoptymalizowane teksty zwiększają widoczność strony, przyciągając więcej czytelników i potencjalnych klientów.

Blog generuje ruch organiczny z wyszukiwarek, dzięki czemu to Twoje linki są wyżej w wynikach wyszukiwania. A odpowiednio formatowane wpisy prowadzą klienta krok po kroku za rękę do zakupu. Ponadto sprawiają, że odbiorca “chodzi po Twojej stronie”, dzięki czemu Google postrzega ją jako atrakcyjną.

Jak zbudować bloga — jak zacząć?

Większość osób po prostu zaczyna pisać. To błąd. Kolejnym złym pomysłem jest podglądanie konkurencji i pisanie na ten sam temat. Okay, jeśli masz pomysł na rozbudowę takiego wpisu, to będzie dobry krok. Jeśli jednak piszesz w zasadzie o tym samym, to marnujesz czas.

Zbudowanie bloga to więcej niż tylko stworzenie strony internetowej i publikowanie na niej treści. Blog wymaga przemyślanej strategii. 

  • Pierwszym krokiem jest zrozumienie odbiorców i wybór niszy tematycznej, która jest zgodna z Twoją sprzedażą. 
  • Kolejnym krokiem jest wybór platformy blogowej, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. WordPress jest jedną z najpopularniejszych platform blogowych, ze względu na swoją elastyczność i możliwość dostosowania. Jeśli masz stronę na innym CMS, postaw bloga na przeznaczonym do tego module lub na podstronie.
  • Określ jakość komunikacji i ustal najważniejsze wartości dla Twoich odbiorców.
  • Zaplanuj linkowanie wewnętrzne — oszacuj, które wpisy będą wspierały główne słowa kluczowe Twojej oferty. Gdzie kierować odbiorcę, jak już wejdzie na stronę.
  • Ustal bloki treści, które będą wplecione pomiędzy wpisami (tematy podobne, ciekawostki, CTA, linki do oferty).
  • A na końcu zrób profil swojego klienta, żebyś wiedział, do kogo piszesz.

Jak pisać sam tekst nauczysz się tu:

Skąd brać tematy na bloga?

Odwieczny problem, jak wyszukać tematy na bloga. Inspiracje do tematów naczerpiesz z wielu źródeł:

  • aktualne trendy;
  • pytania Twoich odbiorców;
  • problemy;
  • research pośród konkurencji w branży i szukanie luk, o czym oni nie piszą lub piszą zbyt mało;
  • media społecznościowe i tematy poruszane na grupach;
  • fora internetowe.

Kluczowe jest, aby tematy były zgodne z twoją branżą i miały w treści punkt zaczepienia dla Twoich odbiorców.

Dlaczego dobór słów kluczowych jest ważny?

Frazy kluczowe są najważniejszym elementem SEO. Są to słowa i frazy, które Twoi potencjalni czytelnicy wpisują w wyszukiwarkę, szukając treści. 

Dobrze dobrane słowa kluczowe pomogą Ci przyciągnąć odpowiedni ruch na stronę. Przy wyborze słów kluczowych zwróć uwagę na ich popularność (ile razy są wyszukiwane), na konkurencję (ile stron ich używa) i zgodność z tematem Twojego bloga.

Wskazówka: Weź pod uwagę także intencje wyszukiwania. Np. fraza “pozycjonowanie marki” ma 2 znaczenia. Jedno tyczy się zwiększenia widoczności w sieci, czyli SEO. Drugie znaczenie to budowanie pozycji marki w świadomości klientów. 

Tematyka jest zbieżna i w moim przypadku jest to gra słów, bo swoimi działaniami przyczyniam się do rozwoju firmy w 2 kierunkach. Jednak na moją stroną trafią osoby zainteresowane SEO oraz budowaniem wartościowego contentu na stronie w i social mediach.

Gdzie szukać słów kluczowych?

I tu mamy temat rzekę… O ile łatwo jest znaleźć słowa kluczowe, o wiele trudniej wymyślić tematy, które będą interesujące dla Twoich odbiorców. Widzisz… w sieci mamy już praktycznie wszystko. AI wcale nie polepsza sprawy, bo nie tylko generuje płaski powtarzający się content, ale i wymusza zmiany w sposobach pozycjonowania stron.

I tak szukanie słów kluczowych jest tu najmniejszym problemem. Kłopot sprawia napisanie dobrego contentu, czyli treści wpisów, które odpowiedzą na potrzeby odbiorców. AI pomoże, jednak Ty musisz bardzo dobrze orientować się w intencjach swoich odbiorców.

Dlatego do szukania fraz kluczowych nie polecam Ci wcale Google Keyword Planner. Są lepsze narzędzia, które nakierują Cię od razu na jakości myślenia i ustawią mindset. Możesz też zapytać chat Open AI o frazy, ale tutaj potrzeba dobrego promptu (zrozumiałego dla czatu polecenia, inaczej wypluje Ci banały i głupstwa).

Do planowania tematów na bloga i szukania słów kluczowych najlepsze będą:

Inne popularne narzędzia to SEMRush, Ahrefs i Moz. Te narzędzia pokazują, ile razy dane słowo kluczowe jest wyszukiwane, jak duża jest konkurencja i jak trudno będzie Ci z nim konkurować.

Wskazówka: jeśli jakąś frazę trudno pozycjonować, wymyśl poszerzenie frazy lub temat zbieżny, który łatwiej wskoczy w TOP 3, a odpowie na te same zagadnienia. 😉 

Sprawdzanie statystyk

Nie możesz robić SEO strony na ślepo. Obok wkładania wysiłku w szukanie fraz kluczowych i tworzenia content planu, musisz także śledzić statystyki i szacować, co działa na Twojej stronie.

Jest takie powiedzenie w SEO: To zależy. I dlatego strategia SEO musi być nie tylko dopasowana do danej firmy, ale ciągle zmieniana w razie konieczności na podstawie statystyk. 

Bo w SEO nie chodzi wyłącznie o roboty Google, ale przede wszystkim o odbiorców. Jeśli Twoja strona i treści nie robią wrażenia na klientach, nie generują statystyk i Google to widzi. 

Zatem śledzenie i analiza statystyk to kluczowy element zarządzania blogiem i witryną Twojej marki. Pozwala to na zrozumienie, które treści są najbardziej popularne, skąd pochodzi Twój ruch, jakie słowa kluczowe przynoszą najwięcej zaangażowania, itp. 

Google Analytics i Search Console jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do monitorowania statystyk strony internetowej. Adekwatne narzędzia posiada Bing (kocham je).

Jednak te narzędzia są dość zaawansowane i mało doświadczone oko nie wyczyta zbyt wiele. Jeśli potrzebujesz śledzenia 1:1 polecam Ci:

Są to 2 najlepsze oprogramowania na rynku za niewielkie pieniądze.

Wskazówka: Neil Patel w Ubersuggest za kwotę około 130 zł miesięcznie daje Ci możliwość analizy strony, konkurencji, linków, fraz kluczowych i wiele więcej. Ostatnio wdrożono nawet do panelu moduł do zarządzania meta opisami. Narzędzie to zachwyca mnie swoją prostotą i możliwością robienia dobrego SEO na stronie za tak niewielką kwotę. W cenie otrzymasz także wskazówki do optymalizacji witryny (stan techniczny i content).

Po co Ci komentarze na blogu?

Po co mi komentarze pod wpisem na blogu? Bo to jest zaangażowanie na Twojej stronie i jest jedną z najbardziej pożądanych przez nas czynności. Google patrzy i premiuje, dlatego warto. 😉

Zachęcanie do komentowania artykułów jest ważne, ponieważ zwiększa zaangażowanie czytelników i buduje społeczność wokół Twojego bloga. Możesz to zrobić, zadając pytania na końcu swoich postów, odpowiadając na komentarze czytelników i tworząc treści, które zachęcają do dyskusji.

Wskazówka: jednym z najpopularniejszych “tipów” stosowanych przez nas, copywriterów, które zachęcają do zostawiania komentarzy, są niedopowiedzenia. Zostaw w treści niedopowiedzenie, ale zachowaj je raczej na końcu wpisu. Dlaczego? Ponieważ mózg ludzki zapamiętuje to, co jest na początku i na końcu. Jeśli chodzi o czytanie w internecie, najlepiej zapamiętujemy to, co jest na końcu. Masz wtedy największą szansę, że ktoś od razu przejdzie do komentarzy i napisze swój. 😉 

Budowanie struktury treści bloga — jak to zrobić?

Struktura tekstu SEO jest kluczowa dla optymalizacji całej witryny. Poniżej zobaczysz schemat dobrze zoptymalizowanego tekstu SEO na bloga:

ElementOpis
TytułPowinien zawierać słowo kluczowe i być ciekawy dla czytelnika.
Meta opisKrótki opis zawartości strony, zawierający słowo kluczowe. Widoczny w wynikach wyszukiwania. Dodaj CTA I emoji.
Nagłówki H1, H2, H3Pomagają w organizacji treści i powinny zawierać słowa kluczowe.
TekstPowinien być wartościowy dla czytelnika, unikalny i zawierać słowa kluczowe. Odmieniaj frazy. Twórz pytania. Odpowiadaj na nie. 
LinkiLinki do innych podstron, wpisów i oferty. Używaj anchorów i to je linkuj na frazę z innej podstrony.
ObrazyPowinny mieć zastosowane tagi alt z opisem zawierającym słowo kluczowe.

Pamiętaj, aby tekst był łatwy do czytania – używaj krótkich akapitów, punktorów, nagłówków i podtytułów. Używaj także pogrubienia treści.

Zwracaj uwagę na formatowanie treści

Nie wszyscy to stosują, a treści pisane na bloga powinny cechować się budową przystosowaną do skanowania wzrokiem.

Twoja strona powinna mieć optymalną wielkość czcionki oraz dopasowane bloki z obrazkami. Postaraj się tak budować wpis, żeby nie miał zbyt wielu reklam pomiędzy akapitami. Chodzi o to, żeby przeczytać tekst jednym tchem i się nie zmęczyć.

Wskazówka: usiądź i pomyśl, co Ty sam lub sama lubisz. Jakie strony, blogi i za co. Prawdopodobnie Twoi odbiorcy mają podobne przemyślenia. Nie lubią długich bloków tekstu, krzykliwych i kontrastowych kolorów czcionek.

Poprawne formatowanie tekstu jest też niezbędne dla SEO. Tekst powinien być łatwy do czytania – używaj krótkich akapitów, punktorów, nagłówków i podtytułów. Dodatkowo, ważne jest, aby używać słów kluczowych w tytułach, nagłówkach i na początku treści.

Roboty wyszukiwarek skanują stronę i na podstawie powyższych wartości zbierają informacje o czym jest wpis. Klasyfikują użyteczność treści i formę jej podania odbiorcy.

Trendy blogowe w SEO na 2023 rok – jak pisać przy obecności AI?

Na grupach copywriterskich co chwila wybuchają spory, czy AI zagraża naszej branży. Jeśli chodzi o SEO, to największe obawy budzi wyszukiwanie głosowe i bezpośrednie odpowiedzi ze strony AI.

Pierwsze obserwacje SEOwców wskazują na to, że najlepsze wytyczne w SEO to przede wszystkim skupienie na jakości treści i doświadczeniu użytkownika.

Wyszukiwarki coraz bardziej doceniają treści, które są unikalne, wartościowe i przyjazne dla odbiorcy. Innym ważnym trendem jest optymalizacja pod kątem wyszukiwania głosowego, co jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę rosnącą popularność asystentów głosowych AI. Jak to zrobić? Opiszę w innym wpisie.

Dobijamy do końca…

Podsumowując, teksty SEO na stronie są niezbędne dla efektywnego jej pozycjonowania. Do budowania takich treści i zwiększania puli słów kluczowych widocznych w obrębie witryny warto wykorzystać bloga.

Pamiętaj, aby tworzyć wartościowe, unikalne treści, korzystać z odpowiednich słów kluczowych, monitorować swoje statystyki i ciągle dostosowywać swoją strategię do najnowszych trendów SEO. Pamiętaj, że twój blog to nie tylko miejsce, gdzie dzielisz się swoją wiedzą i pasjami, ale także narzędzie, które może przyciągnąć więcej czytelników i potencjalnych klientów. 

Zadbaj o jego optymalizację, a zobaczysz rezultaty w postaci większej widoczności, większego ruchu i lepszego zaangażowania czytelników. Powodzenia!

Namaste!

Maria

Masz wiedzę. Teraz zabierz się za optymalizację swojej strony

Wiem, że wiedza to nie wszystko. Potrzebne są jeszcze czas na działanie metodą prób i błędów, a także rozumienie analizowanego aspektu. Jeśli nie masz czasu lub jeśli chcesz, aby ktoś wykonał optymalizację strony internetowej dla Ciebie, to jestem do dyspozycji.

Umów się na bezpłatną konsultację 15-minutową. Napisz lub zadzwoń.

Czy ta wiedza jest przydatna?

Kliknij gwiazdki i zagłosuj.

Jakość: 5 / 5. Ilość głosów: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

2 komentarze

  1. Poprawię Ci statystyki komentarzem w podzięce za wartościowy tekst 😉 Taki żarcik, a tak serio – super post, dziękuję!:) Ciekawe będzie poczytać o wyszukiwaniu głosowym. Też się boję AI… na razie czytam jej artykuły i jest kiepsko, ale dalej będzie zapewne lepiej sobie radzić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *